February 24, 2024

Niewinna kobieta w ciąży mogła zostać skazana na skutek błędu oprogramowania.

Jak donosi serwis arstechnica.com w Detroit 32 letnia kobieta mogła zostać skazana w związku z kradzieżą na skutek błędu w systemie identyfikacji twarzy.

Korzystanie z oprogramowania do rozpoznawania twarzy doprowadziło policję z Detroit do fałszywego aresztowania 32-letniej kobiety za napad i kradzież samochodu, donosi The New York Times. W ósmym miesiącu ciąży była przetrzymywana przez 11 godzin oraz przesłuchiwana, a jej iPhone został skonfiskowany w celu uzyskania dowodów przed zwolnieniem.

To kolejne z cyklu fałszywe aresztowanie na skutek błędu w technologii rozpoznawania twarzy, która według wielu krytyków nie jest wiarygodna.

Pomyłka wydaje się szczególnie godna uwagi, ponieważ nagranie z monitoringu użyte do fałszywej identyfikacji nie pokazywało kobiety w ciąży, natomiast kobieta była w bardzo widocznej ciąży w momencie jej aresztowania.

Incydent rozpoczął się od zautomatyzowanego wyszukiwania rozpoznawania twarzy przez Departament Policji w Detroit. Poszkodowany, który został okradziony, zgłosił przestępstwo, a policja wykorzystała DataWorks Plus do zestawienia materiału wideo z monitoringu z bazą danych zdjęć kryminalnych.

Twarz 32 latki z poprzedniego niepowiązanego aresztowania została zidentyfikowana jako dopasowanie.

Następnie ofiara błędnie potwierdziła tożsamość sprawcy na podstawie zdjęć, co doprowadziło do jej aresztowania.

32 latka została oskarżona w sądzie o rabunek i kradzież samochodu, zanim została zwolniona za kaucją osobistą w wysokości 100 000 USD.

Miesiąc później prokurator hrabstwa Wayne oddalił postawione jej zarzuty. Oskarżona która finalnie została oczyszczona z zarzutów złożyła przeciwko miastu Detroit pozew o bezprawne aresztowanie, a szef policji w Detroit, James E. White, stwierdził, że zarzuty są niepokojące i że sprawa jest traktowana poważnie.

Według The New York Times ten incydent jest szóstym niedawno zgłoszonym przypadkiem, w którym osoba została fałszywie oskarżona w wyniku technologii rozpoznawania twarzy używanej przez policję, i trzecim, który miał miejsce w Detroit.

Wszystkie sześć osób fałszywie oskarżonych było czarnoskórych.

Czy technologia będzie dalej używana mimo „marginesu” błędu który może spowodować skazanie osoby niewinnej, czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Elektryk dla Amerykanina? Rośnie sprzedaż pojazdów typu plug-in – Ciekawe wyniki badań.
Next post Twórcy Dungeons & Dragons sprzeciwiają się AI do generowania grafik.

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj nas również na facebooku!


This will close in 12 seconds