September 20, 2024

Niewinna kobieta w ciąży mogła zostać skazana na skutek błędu oprogramowania.

Jak donosi serwis arstechnica.com w Detroit 32 letnia kobieta mogła zostać skazana w związku z kradzieżą na skutek błędu w systemie identyfikacji twarzy.

Korzystanie z oprogramowania do rozpoznawania twarzy doprowadziło policję z Detroit do fałszywego aresztowania 32-letniej kobiety za napad i kradzież samochodu, donosi The New York Times. W ósmym miesiącu ciąży była przetrzymywana przez 11 godzin oraz przesłuchiwana, a jej iPhone został skonfiskowany w celu uzyskania dowodów przed zwolnieniem.

To kolejne z cyklu fałszywe aresztowanie na skutek błędu w technologii rozpoznawania twarzy, która według wielu krytyków nie jest wiarygodna.

Pomyłka wydaje się szczególnie godna uwagi, ponieważ nagranie z monitoringu użyte do fałszywej identyfikacji nie pokazywało kobiety w ciąży, natomiast kobieta była w bardzo widocznej ciąży w momencie jej aresztowania.

Incydent rozpoczął się od zautomatyzowanego wyszukiwania rozpoznawania twarzy przez Departament Policji w Detroit. Poszkodowany, który został okradziony, zgłosił przestępstwo, a policja wykorzystała DataWorks Plus do zestawienia materiału wideo z monitoringu z bazą danych zdjęć kryminalnych.

Twarz 32 latki z poprzedniego niepowiązanego aresztowania została zidentyfikowana jako dopasowanie.

Następnie ofiara błędnie potwierdziła tożsamość sprawcy na podstawie zdjęć, co doprowadziło do jej aresztowania.

32 latka została oskarżona w sądzie o rabunek i kradzież samochodu, zanim została zwolniona za kaucją osobistą w wysokości 100 000 USD.

Miesiąc później prokurator hrabstwa Wayne oddalił postawione jej zarzuty. Oskarżona która finalnie została oczyszczona z zarzutów złożyła przeciwko miastu Detroit pozew o bezprawne aresztowanie, a szef policji w Detroit, James E. White, stwierdził, że zarzuty są niepokojące i że sprawa jest traktowana poważnie.

Według The New York Times ten incydent jest szóstym niedawno zgłoszonym przypadkiem, w którym osoba została fałszywie oskarżona w wyniku technologii rozpoznawania twarzy używanej przez policję, i trzecim, który miał miejsce w Detroit.

Wszystkie sześć osób fałszywie oskarżonych było czarnoskórych.

Czy technologia będzie dalej używana mimo „marginesu” błędu który może spowodować skazanie osoby niewinnej, czas pokaże.

Previous post Elektryk dla Amerykanina? Rośnie sprzedaż pojazdów typu plug-in – Ciekawe wyniki badań.
Next post Twórcy Dungeons & Dragons sprzeciwiają się AI do generowania grafik.