May 28, 2024

Tradycyjne żarówki są oficjalnie zakazane w USA.

Tradycyjne żarówki nadal są często używane jako źródło światła ze względu na swoją niską cenę.

Jednak jak donosi serwis digitaljournal.com Amerykański zakaz używania żarówek, który powstawał 16 lat temu wreszcie stał się rzeczywistością.

Zasady Departamentu Energii, które weszły w życie we wtorek, sięgają czasów administracji George’a Busha, kiedy rozpoczął się proces zakazu większości żarówek do 2020 roku. Nowe przepisy weszły w życie w 2007 roku.

Jednak niektórzy konserwatywni i republikańscy prawodawcy potępili ich za ingerowanie w wybór konsumentów i nakładanie nadmiernych obciążeń na przedsiębiorstwa. Pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa Departament Energii zlikwidował je w 2019 roku.

W 2022 r. administracja Bidena ponownie przywróciła zasady Departamentu Energii, które weszły w życie we wtorek, 1 sierpnia.

Co tak naprawde jest zakazane?

Nowa zasada mówi, że żarówki muszą emitować co najmniej 45 lumenów na wat. Lumen to miara jasności.

Zasada ta skutecznie zakazuje produkcji i sprzedaży zwykłych żarówek, oznaczając upadek technologii opatentowanej przez Thomasa Edisona pod koniec XIX wieku.

Według jednego z producentów żarówek firmy Philips – standardowe żarówki zapewniają zaledwie 15 lumenów na wat. W przypadku żarówek led jest to 75 lumenów na wat lub więcej.

Co zaskakujące, według Departamentu Energii istnieje cała masa zwolnionych żarówek specjalnego przeznaczenia, które będą nadal produkowane. Oto, co producenci mogą nadal budować, a sklepy mogą nadal sprzedawać:

Są to m.in: Oświetlenie urządzeń, w tym oświetlenie lodówki i piekarnika
Czarne światła, Lampy ekspozycyjne, Lampy na podczerwień , Lampy z gwintem lewoskrętnym , Światła roślin , Sztuczne oświetlenie, Lampy odblaskowe czy. Sygnały drogowe.

Z tytułu tego przepisu Departament Energii uważa, że konsumenci w USA mogą zaoszczędzić prawie 3 miliardy dolarów rocznie na rachunkach za media. Podobnie przewiduje, że zasady mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 222 miliony ton metrycznych w ciągu najbliższych 30 lat.

Jakiś czas temu pisaliśmy też artykuł o średniej żywotności między standartowymi żarówkami a żarówkami led, warto się zapoznać.

źródło: digitaljournal.com

Previous post Aktorzy drugoplanowi mogą zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencję?
Next post Chiny rozważają ograniczenie czasu korzystania przez dzieci ze smartfonów.