July 24, 2024

Kolejne problemy firm od sztucznej inteligencji – Tysiące autorów żąda rekompensaty.

O poważnych problemach firm od sztucznej inteligencji informuje serwis CNN, tysiące autorów żąda rekompensaty tytułem naruszenia ich praw autorskich.

Autorzy jak uzasadnili żądają zapłaty za wykorzystanie ich dzieł chronionych prawem autorskim do szkolenia narzędzi sztucznej inteligencji.

Ponad 8000 autorów wśród nich znalazło się wielu znanych i cenionych pisarzy na świecie np. Michael Chabon, Jodi Picoult, Margaret Atwood, Philip Pullman, Dan Brown, Jonathan Franzen, James Patterson a to tylko niektóre z nazwisk.

W otwartym liście pod którym się podpisali autorzy oskarżyli firmy AI o nieuczciwe czerpanie korzyści z ich pracy.

„Miliony chronionych prawami autorskimi książek, artykułów, esejów i poezji stanowią „pokarm” dla systemów sztucznej inteligencji, niekończące się posiłki, za które nie ma rachunku” – możemy przeczytać w liście. „Wydajecie miliardy dolarów na rozwój technologii sztucznej inteligencji. Sprawiedliwe jest, że rekompensujecie nam korzystanie z naszych pism, bez których sztuczna inteligencja byłaby banalna i niezwykle ograniczona”.

Wtorkowy list został skierowany do dyrektorów generalnych OpenAI, twórcy ChatGPT, Meta, Google, Stability AI, IBM i Microsoft. Większość firm nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. Meta, Microsoft i Stability AI odmówiły komentarza.

Również sektor graficzny oparty na sztucznej inteligencji poprzez słowa kluczowe użytkowników generuje atrakcyjne obrazy, tu również może dojść kwestia praw autorskich a raczej kwestia „inspiracji” autorów AI podczas generowania obrazów.

Narzędzia te są zbudowane na dużych modelach językowych, które są szkolone na ogromnych zasobach informacji online. Jednak ostatnio na firmy technologiczne wywierana jest rosnąca presja w związku z domniemanymi naruszeniami własności intelektualnej w ramach tego procesu szkoleniowego.

Jak sprawa potoczy się dalej i czy artystom uda się udowodnić swoje rację?

Będziemy o tym informować na bieżąco.

Opracowane na podstawie informacji z serwisu cnn.com

One thought on “Kolejne problemy firm od sztucznej inteligencji – Tysiące autorów żąda rekompensaty.

Comments are closed.

Previous post Fala upałów we włoskiej Sardynii – za ciepło nawet dla telefonów!
Next post UE wprowadza prawo odnośnie stacji ładowania pojazdów elektrycznych do końca 2025r.