April 23, 2024

Finlandia – wprowadza pierwszą na świecie wyspę „Bez telefonów”.

Wyspa Ulko-Tammio w Finlandii to pierwsze na świecie miejsce turystyczne „Bez telefonów„.

Co prawda tylko w teorii, ale zdaniem psychologów „eksperyment” może poprawić znacznie samopoczucie.

Osoby podróżujące do Ulko-Tammio które należy do parku narodowego Eastern Gulf są proszone o trzymanie swoich smartfonów w kieszeniach i zrobieniu sobie totalnej przerwy od tych urządzeń podczas zwiedzania wyspy.

Zamiast tego zachęca się turystów, aby „zatrzymywali się i naprawdę cieszyli się wyspami”, powiedział Mats Selin z rady turystycznej Visit Kotka-Hamina, która obejmuje wyspę.

„Zachęcamy odwiedzających do dobrowolnego odłożenia telefonów i skupienia się na naturze, a nie na telefonach” – powiedział Joel Heino z Parks and Wildlife Finland. „To wspaniała inicjatywa, którą można wdrożyć również w innych miejscach przyrodniczych i rekreacyjnych”.

źródło: Foto: Annika Ruohonen / Visit Kotka-Hamina

Oczywiście jest to całkowicie dobrowolny wybór turysty które znajdzie się na wyspie, w każdej chwili można skorzystać ze swojego smartfona ponieważ na wyspie działa sieć komórkowa.

„Ludzie nie powinni być cały czas przyklejeni do ekranów. Nawet krótki cyfrowy post może być przydatny i poprawić nasze samopoczucie oraz pomóc złagodzić objawy lęku i depresji” – powiedział Terhi Mustonen, psycholog i kierownik programu nieograniczonych gier i nieograniczonych programów mediów społecznościowych w Sosped Foundation.

Sama inicjatywa jest godna uwagi, pytanie tylko czy osoby odwiedzające dane miejsce mają na tyle silnej woli aby nie sięgnąć po telefon, widząc np. piękny krajobraz do zrobienia sobie niezapomnianej pamiątki z wycieczki którą można się pochwalić np. w mediach społecznościowych.

Previous post 6 „innowacyjnych” gadżetów do samoobrony (Wideo).
Next post FBI namierzyło porwaną dziewczynkę dzięki Nintendo Switch.