June 12, 2024

Do 2027 roku wszystkie smartfony w UE będą musiały mieć wymienne baterie.

Rada Europejska podjęła decyzję o tym iż wszystkie smartfony wprowadzane na rynek UE do 2027 będą musiały mieć wymienne baterie.

Wszystkie telefony wprowadzane na rynek UE będą musiały mieć baterię, którą użytkownik będzie mógł łatwo wymienić bez użycia narzędzi i wiedzy.

O ustawie mówiło się już od połowy czerwca tego roku, wprowadzenie ustawy było poprzedzone raportem, który koncentrował się na głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad przyjęciem ustawy zmuszającej producentów wszystkich urządzeń zasilanych bateryjnie — w tym smartfonów — do oferowania łatwo wymienialnych baterii.

W tym tygodniu Rada Europejska oficjalnie zgodziła się na nowe rozporządzenie. Teraz pozostaje tylko podpisanie przez Radę Europejską i Parlament.

Póki co Rada Europejska ma jurysdykcję tylko nad Europą. Tak więc to prawo nie będzie, technicznie, miało wpływu na żaden inny obszar świata.

Od strony technicznej jeszcze jest zbyt szybko aby stwierdzić jak producenci będą sobie radzić z nowym wymogiem prawnym, będziemy o tym informować na bieżąco.

Okres karencji do 2027 r. ma dać producentom sporo czasu na przeprojektowanie swoich produktów. Z punktu widzenia „typowego” użytkownika np. Smartfonów jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ w chwili obecnej wymiana samodzielna baterii jest procesem bardzo ciężkim i praktycznie niemożliwym bez specjalistycznej wiedzy i urządzeń.

Previous post listwa antyprzepięciowa po co jest, i czy warto ją mieć?
Next post Jaka jest średnia żywotność żarówek LED?