May 28, 2024

6 sposobów na oszczedzanie energii elektrycznej podczas wakacyjnej nieobecności.

W dobie rosnącej inflacji i szalejącej drożyzny warto przyjrzeć się kilku sprawdzonym sposobom na redukcje zużycia energii elektrycznej podczas wakacyjnego wyjazdu poza dom.

Poniżej przedstawiamy najbardziej uniwersalne i sprawdzone sposoby na istotną redukcję zużycia prądu w czasie gdy odpoczywamy na urlopie poza gospodarstwem domowym.

Wyłącz wszystkie nieużywane urządzenia: Przed wyjazdem upewnij się, że wyłączasz wszystkie nieużywane urządzenia. Wyłącz telewizory, komputery, ładowarki, oświetlenie, wentylatory, kuchenki mikrofalowe i inne elektroniczne urządzenia. Niektóre urządzenia zużywają energię, nawet gdy są w trybie czuwania.

Odłącz niewykorzystywane urządzenia od gniazdka: Urządzenia w trybie czuwania wciąż zużywają energię. Aby temu zapobiec, odłącz je od gniazdka. Możesz również skorzystać z listwy zasilającej z wyłącznikiem, aby łatwo odłączyć wiele urządzeń naraz.

Wyłącz główny obwód wody: Jeśli to możliwe, wyłącz główny obwód wody. Zapobiegnie to niepotrzebnemu zużyciu energii przez podgrzewacz wody i uniknie ewentualnych wycieków w trakcie twojej nieobecności.

Wyłącz światła zewnętrzne: Jeśli masz oświetlenie zewnętrzne, które jest włączane na zewnątrz, upewnij się, że je wyłączasz lub korzystasz z timerów, aby ograniczyć czas ich działania. Nie ma potrzeby, aby oświetlenie działało przez całą noc, jeśli nie ma nikogo w domu.

Wyłącz lodówkę i zamrażarkę: rozważenie wyłączenia lodówki i zamrażarki na czas nieobecności to istotna oszczędność, warto jednak przed tą czynnością sprawdzić czy nie posiadamy żywności która potrzebuje odpowiedniej temperatury. Upewnij się, że przed wyłączeniem urządzeń usuniesz wszystkie produkty i przeprowadzisz odpowiednie czyszczenie.

Zainwestuj w inteligentne urządzenia domowe: Możesz rozważyć zakup inteligentnych urządzeń domowych, które pozwalają na zdalne sterowanie i monitorowanie zużycia energii. Dzięki nim możesz łatwo kontrolować i wyłączać urządzenia z dowolnego miejsca za pomocą smartfona i połączenia internetowego.

Oczywiście należy pamiętać że przed wyłączeniem jakiegokolwiek urządzenia nie spowoduje to naruszenia bezpieczeństwa domu (np. alarm przeciwwłamaniowy). Należy przemyśleć, które urządzenia faktycznie mogą być bezpiecznie wyłączone.

OZE Previous post Jakie istnieją odnawialne źródła energii (OZE)? Podsumowanie.
Next post 5 powodów przez które twój komputer może się przegrzewać.